«

»

lip 18

Embargo Rosji a wzrost eksportu do Kanady

Rosyjskie embargo a powiększenie się eksportu do Kanady.

W wyniku politycznych decyzji w sierpniu 2014 Rosja wprowadziła embargo na produkty żywnościowe pochodzące z krajów Unii Europejskiej, czyli także od firm z Polski. Z dnia na dzień stanęli oni przed poważnym kłopotem, bo Rosja to był jeden z głównych odbiorców naszej żywności, i brak możliwości sprzedaży do niej nagle postawił polskie rolnictwo w mało komfortowej sytuacji. Lecz dość szybko znaleziono wyjście z tej niezbyt przyjemnej sytuacji, zwyczajnie intensywnie poszukując innych rynków zbytu. Jakiś czas temu, będąc w stabilnej sytuacji, specjalnie nie przykładano do tego zbytniej energii, po nastaniu embarga okazało się, że jest to wręcz niezbędne. I okazało się nagle, że w krótkim czasie naszymi produktami żywnościowymi zainteresowały się państwa afrykańskie i azjatyckie, w których wcześniej nie było specjalnie dużych promocyjnych działać. Rosyjskie embargo a wzrost eksportu do Kanady
Przez to kłopoty, jakie na początku przyniosło wprowadzone embargo zostały szybko zażegnane, co więcej, okazało się że dzięki poszukaniu nowych możliwości eksport urósł o parę procent.

Zaledwie parę miesięcy po wprowadzeniu embarga dzięki intensywnym rozmowom doprowadzono do eliminacji embarga na jabłka z naszego kraju na terenie Kanady. Kanada znana jest z jednego z najlepiej działających systemu kontrolowania żywności, tak więc kraje które tam eksportują spełniać muszą szereg rygorystycznych zaleceń. Przy jabłkach również jest podobnie, strona kanadyjska postawiła warunki, od spełnienia jakich będzie uzależniona możliwość eksportu jabłek. Głównym warunkiem jest żeby jabłka pochodziły z właściwie prowadzonych sadów, spodziewać się również trzeba, że szczególnie na początku wykonywane będą systematyczne kontrole. Po pierwsze sprawdzany będzie poziom środków ochrony roślin, badania w tym obszarze wykonywane być muszą przez certyfikowane laboratoria. Gdy współpraca przebiegała będzie odpowiednio, bez żadnej wpadki ze strony dostawców z naszego kraju, to można się spodziewać otwarcia rynku kanadyjskiego na kolejne żywnościowe artykuły wyprodukowane w naszym kraju.